Kada neka zemlja dobije epitet „Severna Koreja“ odmah vam je jasno da je reč o zemlji gde postoje brojne zabrane i stroga pravila ponašanja.
Severna Koreja je zemlja koja je gotovo potpuno izolovana od ostatka sveta, društvene mreže su zabranjene, a televizijski programi strogo kontrolisani.
Iako vam nikad ne bi ni palo na pamet, takva pravila su do nedavno važila i u jednoj Evropskoj zemlji, zemlji u koju Srbi u poslednjih nekoliko godina vole da odu na letovanje. Reč je o Albaniji.
Iako je danas veoma poželjna za brojne turiste, kako smo već rekli iz Srbije, ali i sveta, do 1990. godine u njoj se živelo po veoma rigoroznim poravilima.
Ekstremna izolacija Albanije trajala je od 1940.-ih pa sve do 1990. godine. Za nju je bio odgovoran Enver Hoxha, poznatiji kao Ujak Enver.
Čitavu njegovu vladavinu koja je trajala gotovo 4 decenije protekla pod velom zabrana. Njegova vladavina je bila stroga, podsticao je svoj kult ličnosti i trudio se da zemlju izoluje tod bilo kakvog spoljašnjeg uticaja.

Verovali ili ne, bilo je zabranjeno slušanje Bitlsa
Dokle se išlo najbolje govori činjenica da su neke, za nas, uobičajene stvari bile zabranjene. Naime, iza rešetaka je rizikovao da završi svako ko je slušao Bitlse ili gledao tv program koji dolazi iz neke od susednih zemalja, poput Jugoslavije, Italije ili Grčke.
Takođe, bilo je zabranjeno nošenje duge brade, jer je lidera previše podsećala na pravoslavlje i islam.
Njegovo ime bilo je upisano na gotovo svakome zidu, citirano u svakom novinarskom tekstu i ugravirano u planine.
Albanija ima preko 170.000 podzemnih bunkera, oni danas privlače veliku pažnju, a nastali su u pravo u vreme njegove vladavine. Izgrađeni su kako bi izbegao invaziju za koju je verovao da neko sprema njegovoj zemlji.


Danas, situacija je sasvim drugačija
Reputacije zemlje u kojoj važe stroga pravila, polako, ali sigurno se oslobađa i privlači sve veći broj turista zahvaljujući izlazu na dva mora, Jonsko i Jadransko.
Sa porastom turizma, obnavljaju se i istorijski lokaliteti, otvaraju muzeji, kao i brojni hoteli i restorani.
Albanska rivijera je veoma poželjna među turistima zbog činjenice da se prosečne temperature u letnim mesecima kreće od 30 do 36 stepeni, dok temperatura mora varira između 22 i 26 stepeni. Albanska obala može se pohvaliti i sa 300 sunčanih dana godišnje, pa sezona kupanja ovde taje dosta dugo.
Najveći grad na severnoj albanskoj obali je Drač, a ujedno i najposećeniji. Ovaj deo karakterišu veoma dugačke plaže, a one najpopularnije su Šendin, Spilje, rt Rodon, Velipolje…
Jug albanske obale je drugačiji od severa. Mesta su manja i mirnija, a najtraženije mesto je Ksamil, gde živi svega 3.000 stanovnika. Posebno interesantno je da je ovu plažu čak i The Guardian uvrstio među najlepše u Evropi.
Za ovaj deo zemlje kažu da je prava egzotika, pa ne čudi što su ove plaže dobile nadimak „Maldivi Evrope“.

Da li ste ikada bili u Albaniji ili planirate da letujete baš tu? Pišite nam u komentarima.
Foto:Unsplash/Pixabay
NE PROPUSTITE:
