U Alžiru, Srbi nisu bili bilo ko. Stanovnici ove afričke države posebno poštuju Srbiju.
Mlađa generacija je sigurno čula za Novaka Đokovića, ali za one malo starije Srbi i Srbija znače mnogo više. Ukoliko naglasite da dolazite iz Srbije, ovde će vas dočekati veoma srdačno. Razlog za to se krije u činjenici da smo jedni od retkih koji su stali na njihovu stranu i priznali nezavisnot Alžira još dok je kod njih besneo rat.
Priča se da su bili veoma iznenađeni ovom odlukom, a naročito kada je iz Jugoslavije pored hrane stigao i poziv, ali i prevoz za alžirske ranjenike kako bi došli na lečenje u Beograd. Čak 50.000 jedinica krvi poslato je alžirskom narodu.

Stevan Labudović u srcima Alžiraca ima posebno mesto. Naime, on je bio Titov fotograf koji je poslat u ovu afričku zemlju kako bi dokumentovao njihovu revoluciju. Umesto da ostane tri meserca koliko je bilo planirano, tamo se zadržao tri godine. Bio je njihov prozor u svet, a posebno zanimljiva je činjenica da je postao kum tadašnjeg predsednika Alžira.
Kada je Stevan 2017. godine sahranjen, na kovčegu se našla Alžirska zastava.
„Odnos Srbije i Alžira je veoma jak. Ljudi iz tadašnje Jugoslavije su bili vekliki deo u našoj borbi. Vozili smo mnogo kola iz Jugoslavije, „Zastava“ je bila ovde omiljena, ispričao je Zak, stanovnik ove zemlje.
U alžiru postoji i srpsko groblje
Ako pogledate spisak zemalja koje nisu priznale Kosovo, videćete na tom spisku Alžir. Oni ovo smatraju uslugom koju su u obavezi da nam vrate.

Foto:Pixabay
NE PROPUSTITE: