U priče koje krzuže o ovom mestu mnogi i dan danas čvrsto veruju, pa se mali broj ljudi usudio ovde da dođe.

Planeta je prepuna skrivenih mesta sa veoma zanimljivim legendama, a jedno takvo nalazi se na 1.300 km od glavnog grada Jemena. Reč je o Bunaru Barhout, poznatijem kao Bunar pakla ili Pakleni bunar. Ovo mesto zovu još i crnom tačkom zemlje.

Crna tačka je, zapravo, otvor u zemlji savršeno okruglog oblika prečnika 30 metara, a dubine 112 metara. Lokalno stanovništvo veruje da se u njoj nalaze, ni manje, ni više nego demoni.

Pećina demona ili zatvor za džinove 

Bunar Barhout vekovima je bio izvor brojnih legendi. Lokalno stanovništvo veruje da samo pominjanje bunara može doneti lošu sreću. Prema pričama, to je zatvor za džinove – duhove iz islamske mitologije. Ove priče govore da će džinovi uzeti glavu svakome ko se usudi da se spusti na dno.

Ipak, jedan tim se usudio da istraži ovo nepopularno mesto

Geolog i speleolog Mohammad Al-Kindi je imao želju da zaviri u unutrašnjost bunara i sazna šta se zapravo krije na dnu.

Meštani kažu da ne stradaju samo divlje životinje – sva živa bića bivaju usisana kad se nađu u blizini. Spominju čudne glasove ili ljude koji vrište u rupi. Takođe su spomenuli da je tamo vazduh zaista loš. Nećete moći da dišete”, rekao je on za AtlasObscura.

Istraživanje lokaliteta

Al-Kindi i njegov tim iz Omani Cave Exploration Team (OCET) su oko bunara postavili opremu i započeli spuštanje. Prvi koji je kročio u bunar bio je upravo Al-Kindi. Tokom spuštanja, mogao je da vidi detalje pećine, njene formacije i tragove divljih životinja.

Na dnu bunara, tim je naišao na prelepe pećinske formacije, uključujući stalagmite, stalaktite i pećinske bisere. Iako je Al-Kindi prvobitno bio zabrinut zbog moguće prisutnosti neeksplodiranih bombi zbog građanskog rata u Jemenu, nije naišao na takve opasnosti.

U unutrašnjosti bunara nalazi se čitav eko-sistem sa insekrtma, pticama… Iako su mnogi verovali da je voda u bunaru otrovna, Al-Kindi je sa svojom ekipom uzeo uzorke vode i ustanovio da je voda potpuno bezbedna za piće.

Al-Kindi je opisao svoje iskustvo kao spektakularno. Njihov cilj bio je da dokumentuju pećinu i razjasne misterije koje su je obavijale.

Iako su istraživanaj pokazala da se ništa neobično ne nalazi u bunaru, lokalci sa nepoverenjem i dan danas gledaju na taj izveštaj.

Švrćkanje.rs / Foto:PrintscreenYoutube/South China Morning Post

NE PROPUSTITE: