Kada pogledate fotografije teško je i zamisliti da je ovde nekada bila vodena površina i to 4. najveća na svetu.
Na granici Kazahstana i Uzbekistana, danas umesto jezera zatećićeze očupine brodova kako rđaju na pesku. Baš na tom mestu nekada se nalazilo Aralsko jezero čija površina je izodils čak 68 hiljada kvadratnih kilometara.
Sada je to Aralska pustinja jer vode tamo odavno nema. Sovjetske vlasti preusmerile su tokove reka Amu Darju i Sir Darju, koje su natapale jezero, kako bi na ovom području uzgajali pirinač, lubenice, žitarice i pamuk.
Tokom 40-ih godina prošlog veka vlada je počela da gradi kanale kojima bi izvlačila vodu iz jezera i koristila je za zalivanje. Međutim, s obzirom da su bili loše napravljeni, to je dovelo do velikih gubitaka vode, kod nekih čak i do 75 posto. Tokom narednih 20 godina Aralsko jezero smanjivalo se, prvo za 20 centimetara godišnje, a kasnije i do 90.
Usporedo s tim povećao se salinitet jezera za pet puta i uništio većinu flore i faune. Propala je ribarska industrija, zahvaljujući kojoj je preživljavalo lokalno stanovništvo, a brodovi su ostali nasukani u mulju dok se jezero isušivalo, pa se ovo mesto pretvorilo u “groblje brodova”.
Takođe, godinama se gomila i otpad koji je potpuno uništio plodnu zemlju, a zatim sa nestankom ribarske industrije rasla je nezaposlenost, pa je veći deo stanovništva rešio da se iseli.
Izvor:Punkufer.hr / Foto:PrintscreenYoutube/SLICE Earth
NE PROPUSTITE: