Online kutak rezervisan za geografiju na malo zanimljiviji način!

Italija je izbor mnogih kada je letovanje u pitanju, a to ni najmanje ne čudi kada ima puno toga da ponudi. Kao prva opcija za letnje uživanje se uvek pominju Sicilija, Sardinija i, kako mnogi tvrde, najlepše među njima, ostrvo Kapri.

Kapri je zapravo vrlo malo ostrvo, dugo oko pet i široko jedva dva kilometra na najširem delu.

Ostrvo ima 10,4 kvadratna kilometra i oko 15.000 stanovnika. Od druge polovine 19. veka Kapri je postao popularno odredište evropskih umetnika, književnika i drugih slavnih ličnosti koji su inspiraciju za svoja dela nalazili upravo ovde.

Kapri je, takođe, još od rimskih vremena bio čuven po svojoj lepoti, posebno je bio omiljen kod vladara. Vladar Avgust je navodno ovde osnovao prvi svetski paleontološki muzej u Avgustovoj vili.

Kapri je veoma živopismo mesto koje privlači turiste iz čitavog sveta zbog svog istorijskog značaja, neobičnog reljefa, raskošne prirode i izuzetno prijatne klime. Uzdiže se iznad mora i krase ga šarmantne uličice, stabala limuna, pastelne fasade… a nalazi se na svega sat vremena vožnje trajektom od Napulja.

Fascinaciju ostrvom Kapri potakla je knjiga „Otkriće Plave Špilje na ostrvu Kapriju“ nemačkoga slikara i pisca Avgusta Kopiša. U knjizi je opisao svoj boravak na Kapriju 1826. i otkriće plave pećine.

S razlogom je bio očaran ovom pećinom, ona je i dan danas prava atrakcija koju svi turisti obilaze.

Plava pećina

Samo ostrvo je okruženo prstenom pećina, a Plava pećina ili Grotta Azzura je najpopularnija među njima. U unutrašnjosti pećine prelamanje svetlosti stvara neverovatnu atmosferu. Sunčeva svetlost se reflektuje na belom pesku i tako čini vodu zadivljujuće plavom, dok se u njoj prelivaju ostale dugine boje.

Pećina je duga 60, a široka 25 metara, ali s obzirom da je ulaz u pećinu širok svega 2 a visok 1 metar, posetioci mogu ući u malim čamcima u grupama od po četvoro.

Plava pećina je, u vreme vladavine Tiberija, služila kao mornarički hram.A danas su rimske statue koje datiraju iz njegovog doba izložene u muzeju Casa Rossa u Anakapri.

Mornari i ribari su dugi niz godina izbegavali da prilaze plavoj pećini zbog lokalnih verovanja da je pećina ukleta i da njome vladaju duhovi i demoni. Ta verovanja su bila aktuelna sve do 1826.godine, kada je lokalni ribar, Angelo Feraro, otišao u obilazak pećine.

Ukoliko ikada posetite ostrvo Kapri i poželite da vidite i unutrašnjost Plave pećine, imajte u vidu da je pećina zatvorena za turiste od novembra do marta, kao i danima kada su visoki talasi i nemirno more.

Takođe, kupanje u vodi je zabranjeno i ilegalno, što nažalost ne sprečava turiste da se vrate nakon vremena zatvaranja.

Pjaceti

Srce Kaprija je njegov mali centralni trg – Pjaceta, zvanično poznat kao Piazza Umberto 1. Na njemu se nalazi veliki broj kafića iz kojih se pruža pogled na toranj sa satom. Ovde sve vrvi od ljudi koji su tip top skockani i sve izgleda kao scenografija za neki film iz prošlih vremena.

Takođe, veliki broj slavnih ličnosti baš na ovom ostrvu letuje pa nije neobično da ih zateknete kako šetaju baš ovim trgom.

Od luke pa to tgra se može stići i žičarom, a ukoliko planirate da popijete kafu ovde računajte da će vas to koštati malo skuplje.

Ono što najviše osvaja turiste je vožnja oko Faraglioni – dve velike stene koje izviru iz mora ispred Marine Piccole. Najpoznatije slike s Kaprija su slikane ispred ovog remek-dela prirode. 

Ljubitelji istorije će se ovde dobro provesti

Za ljubitelje arheologije, ovo je pravo mesto za istraživanje. Kapri je i mesto gde možete uživati u šetnjama kroz šarmantne uličice, prekrivene šarenim cvetovima, i otkriti mala dvorišta sa istorijskim spomenicima.

Foto:

NE PRPUSTITE:



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *