Između Kana i Monaka nalazi se dragulj Francuske koji oduševljava sve koji ga posete. Danas vas bliže upoznajemo sa Nicom.
Nica je administrativni, poslovni i kulturni centar Azurne obale. Veoma je značajna turisticka destinacija, a 2. je po veličini grad u Francuskoj.
Nica je smeštena u „Zalivu andela“, na ušcu reke Pajon u Sredozemno more. Reka Pajon deli grad na dva dela: stari – istocni i novi – zapadni deo.
Nica se često naziva najlepšim gradom Francuske rivijere zbog prelepih plaža, tirkiznog mora i šarmantnih zgrada starog grada. Idealan je grad za pešačenje, pa vam automobil neće biti potreban.
Integralni deo Francuske države, Nica postaje 1860.g. i baš tada počinje njen procvat da bi na kraju postala jedan od najvećih turistickih centara Evrope.

Nica je poznata kao letovalište za bogate i slavne, ali nije baš samo za njih rezervisana. Zahvaljujući masovnom turizmu ovo više nije nedostižna destinacija ni za nas sa malo tanjim novčanikom od holivudskih zvezda.
U Nici su živeli i radili Pikaso, Matis, Hemingvej, Luj Armstrong je imao svoje koncerte.
Nica je prepoznatljiva kao mondenska destinacija, koja nudi brojne sadržaje posetiocima, a zbog obilja bašta i cvetnih leja, glavni grad Francuske rivijere poznat je i kao “Grad cveća”. S druge strane zbog klimatskih karakteristika koje tu preovlađuju i mnoštva sunčanih dana u toku godine nazivaju je i “Gradom sunca”.

Za grad se vezuje i nekoliko legendi!
Ako pitate lokalce rećiće vam da već decenijama kruži priča o zakopanom blagu koje se nalazi ispod ulica ovog grada. Iako niko do dana današnjeg nije naišao na blago, to ne sprečava da se u ovu legendu i dalje veruje.
Tu je i legenda o sireni
Među najpoznatije svrstava se legenda o lepoj sireni, čije je ime bilo Meluzina. I kako to obično biva u takvim legendama, ona se zaljubljuje u jednog lepog momka. Iako je donji deo tela Meluzine određenih dana imalo oblik zmije, ona se za princa u kog se zaljubila, i udala. Prema toj legendi, upravo je njeno prokletstvo krivac za njihovu tešku sudbinu, koja ih je razdvojila. Još uvek, prema toj legendi, duh lepe sirene proganja grad.


Nica ima toliko toga da ponudi turistima…
Tu je, najpre, kilometrima dugo šetalište duž morske obale, ali i staro gradsko jezgro u kojem ne nalaze prelepe građevine, ali i odlični restorani i kafići. Ukoliko se zaputite na ovu destinaciju, nikako ne propustite da posetite:
Hotel „Negresko“ 5* koji je najpoznatija gradevina na šetalištu, izgraden 1912.g. Uvršten je u istorijske spomenike grada 1974.g. Hotel Negresko je jedan od poslednjih privatnih poseda ove vrste u svetu.

Muzej savremene umetnosti – ponos grada Nice.
Park Alberta I je najstariji park u centru Nice.
Velika „Fontana sunca„, oduzima dah izgledom, a nalazi se u samom centru Nice.

Gradska kuća (Hotel de Ville) – u istoimenoj ulici starog grada. Izgraden 1730.g., prvobitno je bio bolnica i kasarna. Od 1860. godine do danas, u njoj se nalazi Gradska kuca.
Tu je i gradska luka čiju gradnju je započeo Napoleon III.
Trg Masena – od koga počinju svi veći bulevari. Trg podseća na severnoitalijanske gradove. Ovo je centar gradskog života, tu se održava Karneval. Trg je prepoznatljiv po gradevinama crvene boje. Park Masena – Za javnost je otvoren 1983. U ovom delu je Sat-kula, Kula Sv. Franciska.


Lučka crkva Notre-dame (Notre-Dame du Port) – mesto na kome pomorci sa blagoslovom lučke Gospe odlaze na svoja putovanja. O tome govori i statua Device Marije koja stoji na tremu licem okrenuta ka crkvi.
Feniks, park cveća – na Engleskom šetalištu, prekoputa aerodroma Nica-Azurna obala. Krasi ga mnoštvo egzoticnih vrsta leptira. U njemu se nalazi značajan kuriozitet – najveća staklena bašta u Evropi, na 7 ha, sa suptropskim i tropskim drvecem i biljkama, pticama i leptirima, koji se mogu videti od sredine aprila.
Botanička bašta – Nalazi se u zapadnom delu Nice, otvorena za posetu 1991. g.
Foto:Unsplash/Pixabay
NE PROPUSTITE: