Priznaćete da Rumunija nije mnogima prva destinacija na travel listi, a prava je šteta jer ova zemlja ima toliko toga lepog da ponudi turistima.
Ova država je, uglavnom, sinonim za Temišvar i Drakulinu turu, ali je mnogo više. Ne bi vam ni palo na pamet da se ovde nalazi toliko atrakcija. Danas idemo na put oko ove prelepe zemlje.
Rumunija teritorijalno pripada području jugoistočne Evrope. Osim sa Srbijom, Rumunija se graniči i sa Bugarskom, Mađarskom, Moldavijom i Ukrajinom. Podeljena je na ukupno sedam regiona i svaki je poznat po određenim specifičnostima.
Površina Rumunije iznosi 238.391 km². Po površini ona je 78. država u svetu. Glavni i najveći grad Rumunije je Bukurešt, a ostali veći gradovi su Brašov, Temišvar, Kluž, Konstanca, Krajova i Jaši.
Ukoliko se zaputite u Rumuniju, ove lokacije vredi posetiti:
Nacionalni park Kanjon Nere – Beušnice
Na samo 140 km od Beograda, a 25 od same granice, u Banatskim planinama nalazi prava oaza prirode – Nacionalni park, kanjon Nere i Beušnice
Ovo zaštićeno područje zauzima preko 36.000 hektara, a predeli koji se mogu videti oduzimaju dah.
Staze u ovom nacionalnom parku su veoma raznolike i živopisne. Pored staza u stenama, livada, šumskih puteva, mnogih vodopada, kaskada, slapova, vrela, najlepše prirodne atrakcije su kanjon reke Nere i pritoka Nere, reka Beu sa vodopadom Beušnica i La Vaioaga, kao i tirkizno-zeleno vrelo zvano Begovo oko.
Skulptura kralja Decebala
Na rumunskoj strani Dunava, nad Đerdapom izdiže se ogromna kamena skulptura visoka 40 metara, i to lice dačkog kralja Decebala.
Nakon 10 godina rada 12 klesara-alpinista, skulptura je konačno završena 2004. godine.
Decebalova skulptura se smatra najvećom isklesanom skulpturom u Evropi.
Reč je o poslednjem vladaru Dakije, koji je opkoljen od Trajanovih trupa u svojoj prestonici Sarmizegetusi 106. godine izvršio samoubistvo. Kralja Decebala, koji je mrtav već skoro 2.000 godina, i dalje rumunski narod smatra nacionalnim herojem.
Inicijativa da se napravi ova skulptura potekla je od rumunskog biznismena, Josifa Konstantina Dragana.
Naime, on je 1993. godine otkupio planinu i rešio da napravi ovu zanimljivu, sada već pravu turističku atrakciju.
Da je želeo da ceo svet zna da on stoji iza ovog projekta govori i činjenica da je na samom dnu skulpture, na latinskom jeziku, isklesano „Decebalus rex – Dragan fecit“ što u prevodu znači: Kralj Decebal, izgradio Dragan.

Rudnik soli Salina Turda
Ovaj rudnik soli se smatra najvećim rudnikom – muzejem na svetu. Iskopan je na dubini od 110m. Veruje se da je u 17. veka počeo sa radom, a kao turistička atrakcija, za posetioce je otvoren 2010. godine.
Rudnikom možete prošetati, ali je daleko zanimljivija vožnja čamcem po podzemnom slanom jezeru.
Brašov
Brašov je možda i najlepši grad u Rumuniji. Nekada se zvao Korona, a osnovali su ga Sasi u 12. veku. Tokom prvog svetskog rata je pripojen Rumuniji.
Srednjevekovna arhitektura, kaldrma i ostaci nekadašnje gradske fortifikacije jasno pokazuju nemački i mađarski uticaj.

Grad Brašov je prilično veliki, ali sve turističke atrakcije se nalaze u samom centru. Na samom gradskom Trgu se nalaze neke od najstarijih, ali i najlepših kuća. One su mahom pretvorene u restorane ili picerije.
U blizini je i Većnica iz 15. veka u kojoj je sada istorijski muzej, ali i Crna crkva koje je i simbol grada.

Transfagarašan put
Ovaj put preko Fagaraških planina u Rumuniji je, mnogi se slažu najlepši put na svetu. Definitvno pruža odličan pogled u toplijim mesecima i pravo je uživanje proći kroz ovu deonicu puta.
Transfagarašan put gradio je Čaušesku od 1970. do 1974. godine, u cilju bržeg kretanja rumunskih trupa.
Najviša tačka ovog puta nalazi se na visini od 2.034 metra gde se nalazi i jezero Balea.
Put je otvoren u periodu od maja do novembra.

Veselo groblje
Da, dobro ste čuli veselo groblje. Zahvaljujući umetniku Stan Ion Patrasu i tako nešto postoji. Naime, on je 1935. godine ovde postavio prvi drveni krst sa veselim epitafom na nadgrobnoj ploči.
Danas groblje broji više od 800 ovakvih grobnica. Šareni drveni krstovi i šaljivi epitafi koji opisuju živote pokojnika postali su turistička atrakcija u okviru muzeja na otvorenom.
Ovo neobično mesto nalazi se u selu Sapanta.
Cemeteries So Beautiful, You Wouldn't Mind Spending Eternity In Them#travel #idea #inspiration
— GoGoo Tour (@GoGooTour) October 29, 2015
Cimitirul Vesel pic.twitter.com/WIHsFm1hUF
Švrćkanje.rs / Foto:Unsplash/Pixabay
NE PROPUSTITE:
- TOP 5 DESTINACIJA ZA USKRŠNJE PRAZNIKE – Ne zna se koje mesto je lepše i gde ćete bolje napuniti baterije
- KAD OVDE ZAKORAČITE KAO DA STE DOŠLI NA NEKU DRUGU PLANETU – Ovo je verovatno najdivniji aerodrom na svetu
- RADE ZA 40 EVRA MESEČNO, ALI OSMEH NE SKIDAJU SA LICA – Stanovnici ove zemlje su odavno pronašli recept za srećan život i strogo ga se drže
- PROSTIRE SE NA SVEGA 9 Km2, a OBILUJE NEVEROVATNOM LEPOTOM, ISTORIJOM I KULTURNIM ZNAMENITOSTIMA – ostavite sve što radite I bacite pogled! pronašli smo najsimpatičnije ostrvo u čitavoj grčkoj
- OVO SU, BEZ DILEME, NAJLEPŠI PRIMORSKI GRADOVI EVROPE – Leto je ovde za nijansu lepše nego u ostatku sveta
- IMA DVA GLAVNA GRADA I 37 SLUŽBENIH JEZIKA – Da stvar bude još zanimljivija, jedan od najopasnijih puteva na svetu nalazi se upravo u ovoj zemlji
- vODA PROZIRNIJA OD KRISTALA – Ovo je najlepša plaža u čitavoj Crnoj Gori
- EVO KAKO DA UREDITE TERASU, A DA NE POTROŠITE BRDO PARA – Vrlo jednostavno, a efektno
- OVAKO IZGLEDA NAJSKUPLJA KUĆA NA SVETU – Obavijena velom misterije, a decenijama je u vlasništvu ove porodice