Svaki kutak Srbije krije prelepe predele
U akciji koju je sprovela turističa organizacija Srbije organizovano je takmičenje u kome je
izabrano sedam čuda, ali ne sveta, već Srbije.
Ova mesta su čist dokaz da je naša zemlja prepuna zanimljivih i neverovatno lepih predela.
Evo o kojim lokacijama je reč:
Drina i njeno vrelo
Drina -granica Srbije i BIH ili kako je mnogi nazivaju, vekovna granica između istoka i zapada sa dobrim razlogom se nalazi na ovom spisku. Tokom istorije razdvajala je Istočno i Zapadno rimsko carstvo. Nastaje slivanjem Tare i Pive i bez dileme nema joj ravne po lepoti. Reku karakteriše prelepo plavo – zelena voda i prelepo zelenilo koje je okružuje kroz čitavu dužinu, a krečnjački masivi koji je okružuju daju joj poseban pečat.
Nekrotiva Drina je 1966. godine pregrađena branom dugom 460 m, a visokom 90m i tako je nastalo prelepo jezero Perućac koje valja posetiti barem jednom u životu. A, verovatno najpoznatija na celoj Drini je Kućica na Drini koja je i autentični simbol Bajine Bašte.
Kanjon Uvac
Uvac je idealno mesto za sve one koji uživaju u tišini i prelepom pogledu na bujnu prirodu.
Reka Uvac je poznata po impresivnim meandrima koji formiraju jedinstvene vijuge u planinsom pejzažu
jugozapadne Srbije. Sam kanjon je zaštićeni prirodni rezervat, ali i dom retke vrste beloglavog supa.
Đavolja varoš
Jasno je da ova lista nije mogla da prođe bez Đavolje varoši koja se našla u užem izboru
i u takmičenju za 7 svetskih čuda.
Đavolja varoš je zanimljiva više zbog priče koja kruži o ovom mestu i načinu na koji je nastala
nego po samom izgledu. Svakako vredi je posetiti.
Spomenik prirode „Đavolja Varoš“ nalazi se na jugu Srbije, 27 km jugoistočno od Kuršumlije, a 89 km jugozapadno od Niša. Od Beograda je udaljen 288 km. Ovaj prirodni spomenik čine dva, u svetu retka, prirodna fenomena: zemljane figure, kao specifični oblici reljefa koji u prostoru deluju vrlo atraktivno, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom.
Nacionalni park Tara
Ko nije posetio nacionalni park Tara mnogo je propustio. Netaknuta priroda je ovde nestvarno lepa, a sam boravak na ovoj lokaciji će blagotvorno delovati na sva čula.
Nacionalni park Tara obuhvata površinu od 22.000 hektara na najvišem delu planine Tare i nalazi se na teritoriji opština Bajina Bašta i Užice, u zapadnom delu Republike Srbije.
Ovo je tipično šumsko područje, a po očuvanosti i raznovrsnosti šumskih ekosistema, od kojih su mnogi reliktnog karaktera, spada u najbogatija i najvrednija šumska pordučja Evrope. Nacionalni park Tara je ponosni nosilac nadimka „pluća Srbije“, budući da poseduje najšumovitije područje u zemlji.
Đerdapska klisura
Đerdapska klisura je najduža i najveća klisura u Evropi, a čine je naizmenično 4 kotline i 4 klisure.
U klisuri se nalazi veliki broj arheoloških nalaza i kulturno-istorijskih spomenika, kao što su naselje Lepenski vir, Golubački grad, ostaci Trajanovog mosta, Trajanove table, kao i razni očuvani primeri narodne slovenske arhitekture.
Nakon izgradnje hidroelektrane Đerdap, došlo je do podizanja nivoa vode i tako je nastalo akumulaciono Đerdapsko jezero.
Golubačka tvrđava je neizostavni početak priče o Đerdapskoj klisuri. Ljubomorno čuva ulaz u najveću rečnu klisuru i ukoliko ste u prilici obavezno je posetite.
Niti se zna ko ju je podigao, niti kada. Samo se zna da se prvi put spominje 1335. godine, a da li su je pravili Srbi ili Ugari, teško je reći. Ono što se sigurno zna je da su je svi želeli i svima je značila.
Kapije i kanjon Vratne
Putem kroz atraktivnu Đerdapsku klisuru, uz Dunav pored tvrđave Golubac, te kroz Donji Milanovac, stižemo u selo Vratna posle kog se nalazi istoimeni manastir iz 14 veka, kao i čuvene Vratanjske kapije ili kamene preprasti (prirodni mostovi).
Jedan za drugim duž reke Vratne nanizana su tri kamena mosta nad istim rečnim tokom, na samo 3 km i predstavljaju jedinstvenu pojavu u svetu. Prerasti su relativno retka i uvek atraktivna pojava, a njihovo postojanje na reci Vratni, je fenomen gde se na malom prostoru mogu pratiti vrlo različite pojave i oblici reljefa, ali i druge prirodne vrednosti, pre svega retke biljne i životinjske vrste, koje su u ovako specifičnim staništima našle uslove za opstanak.
Treći most je najudaljeniji, ali u njegovoj blizini otkrivene su tri do sada neistražene pećine, a reč je o „pravim draguljima prirode“, dok detaljna istraživanja ovih pećina tek predstoje. U rezervatu Vratne nalaze se i retka stada muflona i krda jelena lopatara.
Fruška Gora
Srpska Sveta gora, kako je mnogi nazivaju, Fruška gora je planina i nacionalni park smeštena u Vojvodini, često opisivana kao ostrvo planian u Panonskoj niziji, sa svojim najvišim vehom Crvenim Čotom od 539 mnv.
Fruška gora je poznata po izuzetnom biodiverzitetu, uključujući preko 1.500 vrsta biljaka. Osim toga, ovde ćete biti u prilici da posetite i oko dvadesetak manastira koji datiraju iz perioda između 15. I 18. veka.
Koliko od ovih 7 srpskih čuda ste već posetili?
NE PROPUSTITE: