Online kutak rezervisan za geografiju na malo zanimljiviji način!

Ništa lepše nego kad za male pare nađete smeštaj na odličnoj lokaciji.

Ukoliko vam je potreban odmor i opuštanje i kratak beg od užurbanog života, predlažemo da se zaputite na jug Srbijije, tačnije, u Sijarinsku Banju.

Nalazi se na padinama planine Goljak, prirodno je lečilište, pa ne čudi što ga mnogi nazivaju biserom juga.

Banja je smeštena na veoma pogodnoj nadmorskoj visini od 520 metara, i oivičena je neverovatnim brdima i proplancima obraslim bujnom borovom i hrastovom šumom, pa možete i sami zaključiti da je ovde vazduh veoma zdrav.

U poslednjih nekoliko godina ova banja je sve posećenija, a u Evropi je jedinstvena po svojim termalnim izvorima tople vode.

Banja poseduje 26 izvora, od kojih se čak 18 koristi u medicinske svrhe. Neke vode se primenjuju pijenjem, neke kupanjem, a neke inhaliranjem. U zavisnosti od bolesti, zavisiće i odgovarajuća terapija.

Ali ono po čemu najviše Sijarinska banja privlači pažnju svojih posetilaca su – gejziri.

Ovde se nalazi jedan od retkih gejzira tople vode u Evropi čiji vodeni stub doseže visinu od osam metara i još jedan koji ima povremenu aktivnost na svakih desetak minuta.

Same karakteristike banje su fenomenalne, a plus na sve to je i što je smeštaj ovde veoma povoljan,  a i ostale cene su niže nego u drugim popularnijim mestima. Smeštaj u privatnim vikendicama kreće od 1.000 dinara po osobi, dok je u hotelima cena veća za oko 500 dinara.

Kao što smo rekli, poseduje 18 lekovitih izvora, a svi se nalaze na prostoru kraćem od jednog kilometra. Svaki je drugačijih karakteristika, temeperature i fizičko-hemijskog sastava. 

A evo lečenju kojih oboljenja je voda iz ove banje namenjena:

  • Problemi sa kičmom i leđima (išijas, lumbago, spondiloza);
  • Više vrsta reumatizma (hronični, akutni…);
  • Ostala oboljenja koštano-mišićnog sistema (artroza, stanja nakon povreda…);
  • Ginekološki problemi (sterilitet, upale);
  • Boseti pluća i ostalih disajnih organa (hronični bronhitis, bronhijalna astma, laringitis);
  • Konjuktivitis;
  • Šećerna bolest;
  • Anemija;
  • Neki oblici neuroze i stanja psihofizičke iscrpljenosti organizma;
  • Bolesti bubrega i mokraćnih puteva (posttraumatska stanja nakon razbijanja ili hirurškog uklanjanja kamena u bubregu, pesak u mokraćnim kanalima, razne upale mokraćnih kanala);
  • Bolesti žuči, žučnih puteva, pankreasa i jetre;
  • Bolesti digestivnog trakta ( čirevi želuca, hronični gastritis);
  • Kožna oboljenja (ekcemi);

Ovo su samo neki od 18 izvora koje možete koristiti u Sijarinskoj Banji:

Izvor „Raj“ – Voda sa ovog izvora u svom hemijskom sastavu sadrži i natrijum, fluor, hidrokarbonat i litijum.

Izvor „Glavni izvor“ –Koristi se u terapeutskom lečenju.

Izvor „Mali gejzir“ – nije slučajno dobio ovo svoje ime, jer on izvire nalik kakvog vodoskaka i to ne konstantno, već na momente.

Izvor „Suzica“ –dobio je ime po specifičnosti njegovog nastanka. Za razliku od većine izvora čiju vodu čine podzemni tokovi, ovaj izvor nastaje od atmosferske vode koja se čisti, filitrira i mineralizuje kroz stene. „Suzica“ kao što joj višeznačno simbolično ime govori daje svega 0,005 litara u sekundi. Ona se takođe nalazi u neposrednoj blizini izvora „Zdravlje“, ali i izvora „Jablanica“.

Tri izvora u „Blatištu“ – ovi izvori od velikog su značaja zbog peloidne terapije koja se primenjuje u Sijarinskoj banji. Oni su topli izvori i sa njih se pune dva bazena i blatište.

Izvor „Kiseljak“ –Kao što mu i samo ime govori ovaj izvor, daje vodu koja je kiselkastog ukusa. Oni koji su je pili kažu da je ovaj kiselkasti ukus u stvari veoma prijatan za piće. Na mestu izviranja izgrađen je betonski bunar.

NE PROPUSTITE:



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *