Možda i jedna od najneobičnijih, a neki bi rekli i najbizarnijih zemalja na svetu je upravo ova.

Vodimo vas u Turkmenistan, zemlju gde vladaju vrlo čudna pravila života.

Turkmenistan se nalaz u srednjoj Aziji, a najpoznatiji je po pustinjama, naftnim rezervama, ali i pravilima po kojima se u ovoj državi živi.

Glavni grad zemlje je Ašgabat, koji mnogi nazivaju grad bez ljudi, ali i beli grad, s obzirom da je veći deo grada izgrađeno od mermera i da ova boja sa primesama zlatne i srebrne domira.

Nekadašnji Ašgabat je uništen potpuno u zemljotresu 1948. godina, a obnova je započeta tokom 2000. godina. Tada je počeo planski da se obnavlja, a projekat je nosio naziiv “White city”.

Osim belog meremra koji donimira, u gradu i sve ostalo mora biti cakum pakum, ili u suprotnom sledi kazna. Naime, svi automobili moraju biti bele boje i moraju biti besprekorno čisti. Ukoliko se ova pravila ne ispoštuju, vozač će platiti paprenu kaznu.

U ovoj zemlji je čak i aerodrom usklađen sa celom temom grada, potpuno je prekiven mermerom i zlatnim detaljima.

Gotovo 80 posto površine Turkmenistana prekriva gotovo u potpunosti nenaseljena pustinja Karakum, a zbog nje je zemlja slabo naseljena, pa je tako gustoća stanovništva tek 10 ljudi po kvadratnom kilometru.

    Zanimljivo je da je ova zemlja prilično zatvorena prema ostatku sveta i cenzura je veoma prisutna. Samo 20 posto stanovništva koristi intermet, a ta informacija ne čudi s obzirom da je prostor na interenetu strogo kontolisan.

    Pristup većini web stranica je ograničen, pa su tako mnoge popularne međunarodne stranice i društvene mreže blokirane ili teško dostupne.

    Pismenost u Turkmenistanu iznosi 99,7 posto, a skoro 90 posto stanovnika je zaposleno u državnoj službi.

    U ovoj zemlji nalaze se i vrata pakla

    Vrata pakla su krater koji neprestano gori. Avanturista Džordž Kurunis je bio prva osoba koja je ušla na Vrata pakla, tj. spustio se u vatrenu jamu duboku 30 metara.

    Vrata pakla su krater u velikom polju prirodnog gasa koje gori decenijama. Priča se da je sovjetska naftna platforma pala u krater 1971. godine, a geolozi su odlučili da se oslobodi platforme tako što će je zapaliti. Nastali plamen koji se napaja gasom nastavlja da gori do danas.

    Švrćkanje.rs / Foto:Unsplash

    NE PROPUSTITE: